foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

+48 77 406 89 25
sekretariat@zsprudnik.pl
Szybki kontaktMiędzynarodowy Dzień Liczby π

14 marca 2018 roku na sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 2 w Prudniku odbył się „π-knik matematyczny” z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby π. Został on przygotowany przez nauczycielkami matematyki oraz grupę uczniów klas II gimnazjum. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 4.

Przygoda z liczbą π rozpoczęła się o godzinie 8:00,kiedy uczniowie klas IV weszli na salę. Przywitaliśmy przybyłych na salę młodszych uczestników projektu. Prowadzący Mateusz przedstawił krótką prezentację na temat liczby π zwanej też ludolfiną. Po prezentacji czekały na czwartoklasistów zadania. Pierwszym z nich było zmierzenie obwodu koła, jego średnicy i obliczenie rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Uczestnicy dostali do jego wykonania hula-hop, metr krawiecki, kalkulator i kawałek sznurka. Po kilku minutach przedstawili oni swoje wyniki.

Kolejne zadanie polegało na przyklejeniu w odpowiedniej kolejności kolorowych prostokątnych kartek na pasek papieru. Na czas uczniowie układali 21 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Dostali je w zapakowanych kopertach. Wzorowali się na wcześniej przygotowanym i zawieszonym na gazetce rozwinięciu dziesiętnym liczby π. Ostatnie ćwiczenie składało się z trzech czynności do wykonania. Opiekunowie poszczególnych klas podzielili pracujących na trzy grupy: plastyczną, literacką i matematyczną. Grupa plastyczna miała za zadanie wykonać plakat pod hasłem: „Cyfry na Pi-kniku”. Grupa literacka pisała opowiadanie, wykorzystując wcześniej przygotowane wyrazy z cząstką „ pi”. Natomiast zespół matematyczny musiał rozwiązać zadania tekstowe za określoną liczbę punktów, na czas.

Po podliczeniu zdobytych punktów wygrała klasa IV a. Wśród klas piątych zwyciężyła klasa Vc. W nagrodę dla zwycięzców obu kategorii wiekowych przygotowane były ciasteczka z czekoladową liczbą π.

Naszym zdaniem projekt udał się bardzo dobrze. Każdy wywiązał się ze swojej roli wzorowo. Uważamy, że dla młodszych kolegów był to czas zarówno nauki, jak i zabawy. Mamy nadzieję, że będą dobrze pamiętać emocje towarzyszące im podczas poszczególnych konkurencji.

Grupa projektowa z klas II a i b.Copyright © 2021 Copyright Zespół Szkół w Prudniku Rights Reserved.